fbpx

Czarna lista prezentów dla dzieci

Reklamy wybrzmiewające w telewizji obiecują że ten produkt to strzał w dziesiątkę. Prezent idealny. Zapewni wspaniały rozwój Twojemu dziecku. Słodkości i witaminy. Czego chcieć więcej?! Całe szczęście, coraz więcej rodziców nie chce mieć tych rzeczy w domu. Uszanuj to i poznaj prezenty, których lepiej nie kupować dzieciom.

Prezent idealny

Pamiętasz te czasy, gdy sama byłaś dzieckiem? Te dni, kiedy w Twoim domu pojawiali się goście? Pamiętasz prezenty, które wtedy dostałaś? Ja pamiętam. Gdy przychodzili to zazwyczaj mieli dla nas coś słodkiego, czasem kredki czy puzzle. Czasy były inne i czekolada te 25 lat temu, to był skarb! Do dziś pamiętam smak Lentilków przywożonych z Czech. Pycha!

Zastanawiasz się po co o tym mówię? Już odpowiadam. Chcę Ci pokazać, że materialne prezenty kiedyś miały dużo większe znaczenie. Były wyjątkowe. A pamiętamy o nich do dziś, bo towarzyszyły tym chwilom niezwykłe emocje. Dziś jest zupełnie inaczej. Ilość otaczających nas przedmiotów oraz ich dostępność sprawia, że są… powszednie. Robią na dzieciach krótkotrwałe wrażenie. Same w sobie utraciły wartość, a ich otrzymywaniu towarzyszą zupełnie inne uczucia. 

Czego nie kupować dzieciom

Za nami dzień dziecka. Większość z nas rodziców zmierzyła się z wyzwaniem kupowania prezentów. Przeglądane katalogi, gazetki… wszystko w ostatnim miesiącu aż kipiało od propozycji prezentów dla dzieci. I to oczywiście w promocji nie do odrzucenia. To jednak nie koniec wyzwań w tym czasie. Za Tobą jeszcze jedno. Uporać się z niechcianymi prezentami, które Twoje dziecko otrzymało, oczywiście w jak najlepszej wierze, od cioci i wujka.

Zrobiłam dla Ciebie ściągę zakazanych prezentów. Czarną listę, która powinna wisieć na drzwiach Twojego w domu przed każdym prezentowym świętem. I wołać z daleka “z tym prezentem nie wpuszczamy”. Sama spróbuj z niej skorzystać, gdy następnym razem będziesz planowała prezenty. Zobacz czego nie kupować dzieciom.

czego nie kupować dzieciom - słodycze. Nie kupuj dzieciom słodyczy
Zdjęcie autorstwa Sharon McCutcheon z Pexels

1. Słodycze

Słodycze należą do chyba najczęściej kupowanych prezentów. Są łatwo dostępne, ich kupienie nie wymaga żadnego wysiłku. A co łatwo przychodzi… to ma nie wysoką wartość. 

Na ogromne uznanie zasługuje fakt, że wśród rodziców znacznie wzrasta świadomość na temat szkodliwości (i ilości źródeł cukru) w diecie dzieci. To właśnie dlatego, często bywają niezadowoleni, gdy ktoś ze słodyczami zjawia się u nich w domu. 

Dlaczego kupowanie dzieciom słodyczy to kiepski pomysł? Choćby dlatego, że dziecko może być alergikiem. To mój prywatny przypadek. Chowanie otrzymanych czekoladek i tłumaczenie dlaczego nie może dostać swojego prezentu nie jest przyjemne – ani dla mnie, ani dla niej. Poza tym, to kolejna cegiełka na drodze do budowania złych nawyków żywieniowych. Otrzymywanie słodkiego prezentu uruchamia przekonanie, że to wyraz miłości. Automatycznie budzą się skojarzenia związane z nagrodą, przyjemnością, które łączą się z emocjami. Gdy w życiu będzie trochę gorzej, łatwo uruchomi się skojarzenie „słodycze – przyjemność”. Wtedy sięgnięcie po nie stanie się najłatwiejszym, bo sprawdzonym rozwiązaniem. O podawaniu słodyczy w diecie małego dziecka powinni decydować rodzice. 

2. Głośne zabawki

Wiele się mówi na temat szkodliwości grających, świecących i nie wiadomo co jeszcze robiących zabawek. Producenci obiecują, że są edukacyjne. Problem w tym, że chcą na nich zarobić. Prawda jest jednak taka, że walor edukacyjny w przypadku każdego dziecka ma wyłącznie człowiek. Bez niego, żadna zabawka nie ma najmniejszego sensu. Na pewno nie nauczy sama mówić czy liczyć. Musiałam to napisać, bo to moja zawodowa kwestia.

Ale jest jeszcze jedna – dźwięk. Nie wiem jak dla Ciebie, ale dla mnie dźwięki zabawek to jak najgorszy koszmar. Są piskliwe, a zapętlająca się w kółko melodyjka potrafiłaby wyprowadzić z równowagi ostoję spokoju. No i jest jeszcze jedna wada, czasem włączają się same w najmniej oczekiwanym momencie. Wiadomo kiedy – gdy w najgorszy dzień macierzyńskiego życia właśnie zasnęło dziecko. Nie! Nie rób drugiemu co Tobie nie miłe. Zapewniam Cię, że większość takich prezentów szybko zniknie z domu obdarowanego malucha.

3. Zabawki o dużych gabarytach, które trudno schować

Kupując prezent dziecku pewnie myślisz o tym, żeby sprawić mu przyjemność. Widziałaś przecież z jaką fascynacją mała Asia patrzyła na koleżanką w elektrycznym samochodzie. Prezent gotowy! Tylko, czy Ty będąc mamą chciałabyś, żeby ktoś z takim pojawił się w Twoim domu? Prezent na pewno spodoba się dziecku. Ale czy razem z nim zdradzisz magiczny sposób na jego przechowywanie na 50 m2? Słabo, nie?

czego nie kupowac dzieciom - telefon, tablet, drogie gadzety
Zdjęcie autorstwa Ivan Samkov z Pexels

4. Drogie gadżety

Telefony, tablety, smartwatche i masa innych gadżetów to prezent, który zachwyciłby pewnie każdego. To co się czepiam, zapytasz. Już mówię. Problemy z drogimi prezentami są przynajmniej dwa. Pierwszy to ten, że prezent załatwia nam najczęściej kwestię zainteresowania. No bo, po co dziecku nasze towarzystwo skoro może zanurzyć się w onlinie? To niebezpieczna ścieżka, z której łatwo zboczyć. Druga sprawa, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Już o tym pisałam przy okazji poprzedniego prezentowego wpisu. Kupowanie drogich prezentów wyzwala w młodym człowieku szybki wzrost oczekiwań i materialne podejście do miłości. Teraz, gdy spojrzysz na to w dłuższej perspektywie – nie wygląda to najlepiej.

5. Zabawki niedostosowane do wieku (i umiejętności) dziecka

O ile kupujesz zabawkę dla dziecka, które dobrze znasz – sprawa jest prosta. Wiesz czym się interesuje, jakie ma umiejętności i jakim wyzwaniom jest w stanie sprostać. Trudniej jednak, gdy dziecko to daleki krewny, którego widujesz tylko od święta. Oznaczenia na zabawkach są umowne. Co nie oznacza, że załatwiają sprawę doboru odpowiedniej. Nie trudno wyobrazić sobie dwóch trzylatków, z których jeden będzie fascynatem puzzli, a drugi – będzie miał z nimi styczność może kolejny raz w życiu. Pierwsze lepsze puzzle, z odpowiednim nawet oznaczeniem okażą się chybionym pomysłem jeśli będą za łatwe dla jednego, a zbyt trudne dla drugiego. Dziecko szybko się znudzi lub zniechęci gdy nie będzie w stanie sprostać wyzwaniu. 

czego nie kupować dzieciom - maskotki, pluszaki
Zdjęcie autorstwa Julia Kuzenkov z Pexels

6. Pluszaki

Cóż. Są śliczne, słodkie, puszyste, a ułożone na wystawie jeden obok drugiego chwytają za serca. Problem z pluszakami jest jednak taki, że dzieci nie bawią się nimi zbyt wiele. Co za tym idzie, zbyt wielu pluszaków nie potrzebują. Najczęściej mają swojego ukochanego misia do spania, a pozostałe… ściśnięte gdzieś w kącie zbierają kurz i roztocza.

Czego jeszcze nie kupować dzieciom?

Lista zakazanych prezentów jest wciąż otwarta. Jeśli tylko masz jakieś propozycje, co powinno się na niej znaleźć – napisz w komentarzu. Chętnie uzupełnię swoją listę. Jeśli uważasz, że przygotowana przeze mnie lista jest pomocna – udostępnij ją dalej. Dajmy razem do zrozumienia, że najlepszy prezent to czas.

czarna lista prezentów dla dzieci, czego nie kupować dzieciom

Jeden komentarz

  1. Prezenty dla dzieci - dlaczego je kupujemy? - Opowiem Ci o

    […] Czarna lista prezentów dla dzieci – zobacz czego lepiej nie kupować Zobacz przyjazne prezenty dla dzieci […]

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: