fbpx

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu pachnące wspomnieniami

Muzeum Wsi Mazowieckiej

Co czujesz, gdy wspominasz dom swoich dziadków? Jaki smak i zapach ma to wspomnienie? Znalazłam miejsce, które przywołuje z pamięci najdrobniejsze szczegóły, urealnia ich zapach. Tak właśnie zapach, bo to on ma w tej podróży szczególne znaczenie! Poznaj Muzeum Wsi Mazowieckiej.

Muzeum Wsi Mazowieckiej

O miejscu, które pachnie jak „kiedyś u babci”.

Podróże z małymi dziećmi mają to do siebie, że często trzeba zboczyć z drogi, zatrzymać się gdzieś na rozdrożu by nabrać nowej siły do dalszej drogi. Nauczeni doświadczeniem zmieniliśmy nieco styl podróżowania. Każdy z wyjazdów zakładać musi miejsce i czas dla nich. Czas potrzebny do tego, by mogły się wybiegać i zaznać nieco swobody. Raz wystarczy kawałek trawnika, innym razem plac zabaw, a czasem dzięki temu trafimy w wyjątkowe miejsce. Dwuletnie doświadczenie rodzicielskie nauczyło nas, że trasa którą jesteśmy w stanie pokonać we względnym spokoju to taka, która nie przekracza 2 godzin. Zaopatrzeni w tę właśnie wiedzę ruszyliśmy z Łodzi do Warszawy. Postój na tym etapie naszych tegorocznych, intensywnych wakacji wypadł w miejscu niezwykłym, szczególnie ze względu na niosące ze sobą skojarzenia. Zapachy, smaki, dźwięki… jak kiedyś u babci.

Muzeum Wsi Mazowieckiej
Muzeum Wsi Mazowieckiej

Mniej więcej w połowie trasy, między Łodzią a Warszawą leży miasto, o którym każdy z nas na pewno słyszał. Jedni znają go z pewnej spółdzielni mleczarskiej i sera, innym kojarzyć się będzie z napojem wyskokowym, największe szczęście mają jednak Ci dla których Sierpc to Muzeum Wsi Mazowieckiej. To właśnie ta urokliwa wioska na obrzeżach miasta stała się naszym celem.

Muzeum Wsi Mazowieckiej

Aż wstyd się przyznać, ale do tej pory nie byłam w żadnym skansenie. Może właśnie dlatego tak bardzo urzekło mnie to miejsce. Pamiętam jak kiedyś, wiele lat temu odwiedzaliśmy dom naszych dziadków. Od razu nasunęła mi się ta myśl. Chociaż położony w zupełnie innym regionie Polski, pachniał i wyglądał podobnie do tych zgromadzonych na 60 hektarach muzeum. To bardzo miłe wspomnienie. Tym bardziej, że dzisiaj po 30 latach po takiej wsi nie ma już śladu. Miejsca, takie jak to w Sierpcu, stają się dzisiaj jedyną szansą dla wielu dzieci na to, by zobaczyć jak wyglądała polska wieś jeszcze stosunkowo niedawno.

60 ha mazowieckiej wsi

Na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej odtworzono typową dla Mazowsza wieś rzędową. Można tu zobaczyć kilkanaście w pełni zrekonstruowanych zagród, kościół z dzwonnicą, zespół dworski z parkiem krajobrazowym oraz zespół karczemny. Każda z chat kryje w sobie bogate wyposażenie, nawiązujące do pełnionych funkcji. Mamy okazję zobaczyć rzeczywiste wnętrza, które lata temu zamieszkiwała np. krawcowa czy szewc. Wiejski krajobraz dopełnia piękno przyrody – ogrody pełne kwiatów, owoców i warzyw, pasieki, wolno biegające zwierzęta, stodoły pełne siana (tak! To właśnie ten zapach), przejeżdżające traktory. Wszystko to sprawia, że po dziś dzień wioska wydaje się tętnić życiem.

Muzeum Wsi Mazowieckiej

W karczmie zakupić można proste danie, kojarzące się ze smakami dzieciństwa. Wypiekany chleb, na którego wspomnienie cieknie ślinka, do tego smalec i ogórek kiszony! Czy ktoś też tak właśnie wspomina swoje dzieciństwo u babci?

Pomysł na dodatkowe atrakcje

Muzeum Wsi Mazowieckiej poza zwiedzaniem w formie spaceru, oferuje moc atrakcji. Jeśli wybierasz się tam z dzieckiem (nieco starszym niż nasze) warto wziąć udział w grze terenowej “W zagrodzie, chałupie, dworze. Tajemnice wiejskiej architektury”. Gra daje szansę na to, by poznać skansen z zupełnie innej strony. Zabawa w detektywów pozwoli odnaleźć szczegóły i detale wiejskiej architektury. Udział w grze jest możliwy przez cały rok, a jej koszt to jedynie 2 zł od osoby.

Muzeum Wsi Mazowieckiej

To jeszcze nie koniec atrakcji. Muzeum ma w swojej ofercie liczne warsztaty, tematyczne wystawy, a nawet kulig lub piknik. Na szczególną uwagę zasługuje oferta skierowana do grup zorganizowanych (od przedszkolaka po dorosłych). Dzięki prowadzonym w Muzeum zajęciom dzieci dowiedzieć się mogą jak powstaje masło, jak wyglądała praca kowala, albo jak wypleść koszyk z wikliny.

Wszystkie szczegóły dostępne są na stronie skansenu, aktualny cennik biletów i poszczególnych atrakcji dostępny tutaj.

Jeśli jesteś z daleka

Na koniec jeszcze jedna ważna informacja. Na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej całkiem niedawno, bo w 2015 roku powstał „zatopiony w naturze hotel”. Kompleks jest przyjazny dzieciom. Posiada kręgielnie, salę zabaw, klub malucha i basen. W ramach oferowanych pakietów dzieci mogą skorzystać z dodatkowych atrakcji, np. dekorowaniem ciasteczek dla Mikołaja (pod opieką animatorów). Na rodziców w tym czasie czeka pełen relaks w hotelowym Spa. Czy potrzeba czegoś więcej?!

Muzeum Wsi Mazowieckiej

Aktualne pakiety można zobaczyć tutaj. W hotelu honorują bon turystyczny!

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: