fbpx

Prezenty na roczek – 36 najlepszych pomysłów

Zbliżający się świąteczny czas zmotywował mnie wreszcie do stworzenia SUBIEKTYWNEGO przewodnika po najlepszych prezentach dla dzieci. Jako prywatna mama grudniowego dziecka – chcę Ci pokazać prezenty na roczek. Bo właśnie to święto obchodzić będziemy lada moment, więc i zabawki z tej kategorii wiekowej są aktualnie najbliższe mojemu sercu.

Nie odkryję Ameryki mówiąc, że dzisiejszy świat zabawek – ich ilość, różnorodność i dostępność sprawia, że możemy czuć się nieco zagubieni gdy zmierzymy się z koniecznością wybrania tej jednej jedynej. Jako mama, a zarazem psycholog i terapeuta dziecięcy, jestem zdania, że dobrze jest, kiedy zabawki czemuś służą, czegoś uczą lub zwyczajnie pozwalają dzieciom zaspokajać ich naturalną ciekawość świata.

Najlepsze prezenty dla dzieci na roczek tort pierwsze urodzuny

Prezenty na roczek – na co zwrócić uwagę

Gdy decydujesz się na prezent w postaci zabawki, najważniejsze jest to, żeby była to zabawka bezpieczna, to cecha niezwykle ważna, szczególnie w przypadku tak małego dziecka. Wiadome jest, że ciekawy świata roczniak spróbuje wykorzystać to co dostanie do rąk w sposób jaki nam nigdy nie przyszedł by do głowy – zabawka trafi do buzi, spadnie z mniejszej lub większej wysokości, zostanie rzucona z względną siłą i nie uda się jej uniknąć próby rozbrojenia. Z tego też względu przed zakupem najpiękniejszej i wydawałoby się idealnej zabawki sprawdź, czy:

 • posiada odpowiedni atest
 • wykonana jest z bezpiecznych materiałów
 • na pewno przeznaczona jest dla dzieci w tym wieku

Warto też zastanowić się nad tym, czego dziecko w wieku 12 miesięcy potrzebuje do zapewnienia optymalnych warunków dla jego rozwoju. Co już potrafi, a jakie wyzwania są na tym etapie na wyciągnięcie ręki.

 • okołu roku dziecko zaczyna stawiać swoje pierwsze kroki, porusza się coraz swobodniej a jego ruchy są bardziej świadome i precyzyjne
 • częściej i chętniej manipuluje coraz mniejszymi przedmiotami (zgodnie z ich przeznaczeniem) i można zauważyć w tym celowość – umieszcza przedmioty jeden w drugim, układa mini wieże z dwóch-trzech klocków, manipuluje ruchomymi elementami zabawek, ucząc się w ten sposób myślenia przyczynowo-skutkowego
 • na tym etapie w sposób szczególny rozwija się mowa dziecka – zarówno bierna, czyli rozumienie, jak i czynna – wypowiadanie prostych sylab, słów, wyrazów dźwiękonaśladowczych
 • roczne dziecko coraz chętniej próbuje samodzielnie jeść.

Wiedza o tym, to dobry punkt wyjścia do poszukiwania idealnego prezentu na roczek!

Zabawki rozwijające motorykę dużą

Nie ma wątpliwości, że do prawidłowego rozwoju dziecka na tym (a tak na prawdę na każdym) etapie rozwoju jest ruch! Jest to niezaprzeczalny fakt! Jeśli więc stajemy przed wyborem zabawki, to taka, która zachęcać będzie do ruchu – będzie idealna. Tym bardziej, że wiele z nich to zabawki na lata. Oczywiście nie każde roczne dziecko będzie gotowe do tego by wykorzystać je od razu, ale na każde przyjdzie odpowiedni moment.

prezent na roczek rozwój motoryki dużej
 1. Wielofunkcyjny pchacz edukacyjny, Janod
 2. Bujak drewniany w stylu Montessori, Juupi
 3. Pchacz, Drewniany wózek sklepowy, KindsGut
 4. Rowerek jeździk, Ecotoys
 5. Jeździk, hulajnoga, Scootandride
 6. Rowerek trójkołowy, Milly Mally
 7. Pchacz edukacyjny, Ecotoys

Zabawki manipulacyjne

Ciekawy świata maluch potrafi poświęcić coraz więcej czasu i uwagi na interesujące go aktywności. Na tym etapie rozwoju manipuluje wszystkim co wpadnie w jego małe ręce. Zabawki, które zaangażują uwagę i rączki rocznego szkraba, to kolejna grupa prezentowych hitów. Pozwolą one na rozwój mi.in. motoryki małej, koordynacji wzrokowo-ruchowej czy myślenia przyczynowo-skutkowego. Możemy tu wybierać spośród wielu dostępnych na rynku sorterów, klocków, zabawek sensorycznych czy pierwszych akcesoriów plastycznych.

zabawki manipulacyjne prezent na roczek, klocki

Sortery, kostki edukacyjne

Sortety w różnorodnej postaci, to chyba jedne z częściej wybieranych zabawek na roczek. Nic dziwnego. Uczą spostrzegawczości, koncentracji, są dobrym wstępem do nauki rozróżniania kolorów i kształtów. Do tego, bogata oferta tych zabawek pozwoli na dobranie czegoś, co i nam dorosłym wpadnie w oko i sprosta estetycznym gustom.

Prezent na roczek, sortery
 1. Kostka edukacyjna, Ecotoys
 2. Sorter kształtów w tropikalnym lesie, Vilac
 3. Elastyczna kostka, Fat Brain Toys
 4. Drewniany sorter z kluczykami Essentiel, Janod

Tablice manipulacyjne

Przy starczej córce, tablica manipulacyjna to był nasz numer jeden na liście prezentów. Łączy ona w sobie wiele elementów, dzięki którym dziecko może ćwiczyć zdolności manualne i samodzielność oraz zaspokajać nieograniczoną ciekawość świata. Do tej pory sprawdza się znakomicie i potrafi zająć dziewczynki na długie chwile. Uwielbiam wspierać lokalne marki dlatego tablica od Foxy Family to nasz prywatny wybór!

prezent na roczek, tablica manipulacyjna
 1. Tablica manipulacyjna Stefan, Foxy Family
 2. Zabawka Manualna Zatrzaski, Melissa&Doug
 3. Personalizowana tablica manipulacyjna Woobiboard, Woobibo

Klocki

Przygoda z klockami zaczyna się u każdego dziecka od konsekwentnego burzenia każdej powstającej na jego oczach budowli. W okolicach pierwszego roku życia nadejdzie jednak ten moment, kiedy uda mu się wreszcie ułożyć wieżę z dwóch klocków. To z kolei pozwala nam na odnalezienie kolejnego pomysłu na obdarowanie rocznego szkraba. Możemy tu wybierać pomiędzy ponadczasowymi i bądź co bądź, niezastąpionymi drewnianymi klockami, a całą masą kolorowych klocków konstrukcyjnych czy tak zwanych edukacyjnych. Oto kilka przykładów, które zwróciły moją uwagę.

prezent na roczek klocki dla najmłodszych
 1. Pierwsze klocki Mega Blocks, Fisher Price
 2. Klocki Middle Blocks, Wader
 3. Drewniane klocki, Little Dutch
 4. Sensoryczne klocki, B-kids
 5. Miękkie klocki, B.Toys
 6. Tęczowe klocki sensoryczne
 7. Kulko-klocki, Trefl

Zabawki do wody

Moim zdaniem to szczególna kategoria zabawek, którą warto wziąć pod uwagę , gdy wybierasz prezenty na roczek. Takie zabawki zaspokoją bez wątpienia ciekawość maluszka. Pozwalają one na manipulowanie wodą, którą dzieci są w tym wieku niezwykle zainteresowane, a do tego przybierają bardzo atrakcyjne formy.

prezent na roczek, zabawki do kąpieli
 1. Kubki kąpielowe
 2. Fontanna do kąpieli, Skip Hop
 3. Okręt podwodny z prysznicem, Yookidoo
 4. Zestaw do kąpieli Fish & Splish, B.Toys

Prezenty na roczek mające wpływ na rozwój mowy

Jak zaznaczałam we wstępie – okolice pierwszego roku życia to ten moment kiedy w sposób niezwykle intensywny rozwija się mowa dziecka. Maluszek coraz więcej rozumie, rośnie jego zainteresowanie światem dźwięków, a to z kolei przyczynia się do stopniowego poszerzania zasobu słów. To właśnie dlatego pierwsze urodziny są wspaniałą okazją do podarowania dziecku wartościowych książeczek. Odsyłam Cię w tym miejscu do artykułu Wioli Wołoszyn o najlepszych książkach dla rocznych dzieci, może któraś wpadnie Ci w oko.

toddler reading book
Photo by Daria Shevtsova on Pexels.com

Jeśli nie książeczki, to co?

 1. instrumenty, o pięknym brzmieniu, np. Zestaw muzyczny, Ecotoys
 2. płyty z melodyjną, wartościową muzyką dla dzieci. Z całą pewnością warto tu wspomnieć o Pomelody. Ja zdecydowaniem jestem wielką fanką! Album Kołysanki-Usypianki, Pomelody
 3. proste układanki zachęcające do wydawania dźwięków, np. zwierząt czy pojazdów, np. Pucio Pierwsze Zabawy.

Prezenty wielkogabarytowe

To ogólna kategoria prezentów, które zajmują dużo miejsca. Są atrakcyjne wizualnie, służą długie lata, ale na ich zakup zdecyduj się po wcześniejszej konsultacji z rodzicami jubilata. My zdecydowaliśmy się na basen z kulkami. To ciekawa propozycja nie tylko dla maluszka.

girl painting cardboard house
Photo by Tatiana Syrikova on Pexels.com
 1. Namiot tipi

Artykuł powstał na bazie moich subiektywnych opinii, nie jest sponsorowany. Część zamieszczonych w artykule linków, to linki afiliacyjne – jeśli dzięki nim dokonasz zakupów – otrzymam prowizję. Bardzo Ci dziękuję, jeśli w ten sposób docenisz moją pracę!

10 komentarzy

 1. natalia m

  Bardzo ciekawe zestawienie 🙂 Będę miała na uwadze przy zakupach prezentów dla bliskich

  1. Kasia Duzniak

   Bardzo dziękuję! Będzie mi niezmiernie miło! Może sama masz pomysł na ciekawy prezent dla roczniaka?

   1. Karolina/Nasze Bąbelkowo

    Świetne propozycje,zgromadziłaś tu same perełki. U nas ten etap już minął,ale podrzucę wpis szwagierce 🙂

 2. rodzicewsieci.pl

  Pomimo tego, że nasze dziewczyny są już starsze muszę przyznać, że wybrałaś super ciekawe i bardzo praktyczne propozycje ! Świetne zestawienie pomysółów!

  1. Kasia Duzniak

   Dziękuję 😉 bardzo mnie to cieszy!

 3. Karolina

  Takie zestawienia są bardzo przydatne. Ja na roczek kupiłam rowerek z planem, ze maluszek bedzie później z niego korzystał. Czasami trudno coś wybrać, bo teraz dzieci to dużo zabawek mają.

  1. Kasia Duzniak

   Najlepsze są prezenty, które posłużą długi czas! Też na takie stawiam!

 4. Mama pod prąd

  Zaczęłam się mocno zastanawiać, czy kupiliśmy coś w zeszłym roku na 1. urodziny córki. Chyba nie. 😉 Upiekłam jej tylko tort. Urodziła się tuż przed świętami, więc nie chcieliśmy kumulować prezentów. A poza tym i tak nie będzie pamiętała swoich pierwszych urodzin, plus mamy jeszcze wszystko po o 2 lata starszym synku. 😉 Wiem, wiem: #NajgorszaMadkaNaŚwiecie. 😉

  1. Opowiem Ci o

   Jesteśmy dokładnie w tej samej sytuacji. Z tym, że różnica między dziećmi to rok – więc cały czas jeszcze wszystko w użyciu! My w tym roku postanowiliśmy postawić na prezenty praktyczne i o takie też poprosiliśmy bliskich – to chyba najlepsze rozwiązanie, gdy trzeba by było wymyślić coś na siłę!

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: