fbpx

“Pytaki” gra dla całej rodziny, która pomaga rozmawiać.

Nareszcie się zmobilizowałam, żeby poczynić tę recenzję – gra o wdzięcznej naziwe – Pytaki. W kilku słowach – wspaniała, wyjątkowa, uniwersalna!


Pytaki – co dostaniemy w pudełku?

Gra Pytaki, to 96 okrągłych kartoników z pytaniami, kostka uczuć i 6 kart uczuć oraz instrukcja, a wszystko to estetycznie zapakowane w czerwonym woreczku. Ciekawym dodatkiem do gry jest zapamiętnik, w którym możemy zapisać wszystkie ciekawe odpowiedzi pojawiające się w trakcie gry. Być może zdarzy się jakaś obietnica, którą warto zachować na piśmie 🙂 Wszystko wykonane w dość prosty, ale bardzo urzekający, estetyczny sposób, który na pewno nie odwróci uwagi od samej wartości gry.

Pytaki zestaw do gry

Na czym polega gra Pytaki?

Gra jest na tyle uniwersalna, że można w nią zagrać w bardzo urozmaiconym gronie. Zarówno dzieci młodsze (od 4 lat), starsze i dorośli nie będą się nudzić odpowiadając i słuchając odpowiedzi innych.
Ja sama, jak wiecie, jestem psychologiem i na co dzień pracuję z dziećmi w wieku szkolnym – grę przetestowałam w różnorodnych grupach – całych klasach, ale też podczas grupowych kilkuosobowych terapii. I spełniła one moje oczekiwania w 100%. Już nie mogę się doczekać, kiedy będziemy mogli zagrać w nią, w naszym rodzinnym gronie! Choć jeszcze do tego czasu minie kilka lat 🙂

Pytaki gra rodzinna

Jest to gra, więc dzieciom, a może nawet wielu dorosłym, łatwiej jest opowiedzieć o wydarzeniach, historiach i przemyśleniach, o których w gabinetowej sytuacji lub podczas normalnej rozmowy, prawdopodobnie wcale by nie wspominały. Dużo łatwiej podczas gry odpowiedzieć na pytanie “Co chciałbyś, żeby zmieniło się w waszej rodzinie” niż taki temat poruszyć na sucho podczas rodzinnego posiedzenia. Są również pytania, które dostarczą wzruszeń (“Jaki był Twój najmilszy czas spędzony z osobą siedzącą po Twojej prawej stronie?”) i śmiechu, a odpowiedzi, których będą udzielać gracze mogą niejednokrotnie zaskoczyć. Często, gdy używałam gry – mieliśmy przeprowadzić jedną, dwie rundki, a gra przeciągała się dłużej – bo podobała się uczestnikom.
Oczywiście – zanim zaczniemy grać – warto przejrzeć pytania z kartoników, bo nie każde będą pasować do danego grona graczy!!! Są tam takie, które odnoszą się do bliższych relacji – jak przytulenie kogoś, co niekoniecznie każdemu mogłoby odpowiadać.

Na stronie producenta gry przeczytamy o walorach gry, więc ja swoich na siłę nie będę wymyślać. Zobaczcie sami:

Odpowiadając na proste, wylosowane pytania, gracze:

Miło spędzają czas w gronie rodzinnym
Lepiej się poznają
Rozwijają świadomość emocjonalną
Ćwiczą komunikację, słuchanie, opowiadanie
Budują relacje i umacniają więzi
Kształtują postawy empatyczne
Rozwijają cierpliwość
Wspierają naukę czytania i liczenia (wśród najmłodszych)


Same plusy!

Moim zdaniem – nic dodać, nic ująć. Jest dokładnie tak, jak zapewnia nas producent. Umiejętności komunikacyjne, które ulegają znacznej poprawie przy regularnym stosowaniu gry to jej niewątpliwy atut terapeutyczny. Ponadto wzrasta też świadomość własnych uczuć, emocji, potrzeb, która jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju i poczucia własnej wartości.

pytaki gra rodzinna

Dodatkowy atut – instrukcja-poradnik, która może być doskonałą pomocą dla osób, które są mniej wprawne w rozmawianiu o uczuciach. Dla rodziców, którzy sami dzięki grze będą mogli usprawnić umiejętności komunikacyjne, a tym samym kompetencje rodzicielskie.

Jeśli chcecie  sami sprawdzić, jak wspaniała jest to gra, możecie ją nabyć tutaj.

Na koniec

Wpis nie jest sponsorowany. Przedstawia moją subiektywną opinię na temat gry.

Zostaw komentarz

%d bloggers like this: