fbpx

Traktem solnym przez Jordanów

Niedawno, przypadkiem trafiłam na aplikację, z którą można spacerować w znane i mniej znane miejsca. Czasem odkryć coś, co do tej pory było blisko lecz niezauważalne. A do tego wszystkiego dobrze się bawić, szczególnie gdy w poszukiwanie przygód udajemy się z dzieckiem.

Questy. Wyprawy Odkrywców.

Właśnie o tej stronie (i aplikacji) mowa. Po zalogowaniu się otrzymujemy na niej dostęp do aktualnie 365 tras w całej Polsce – pieszych, rowerowych, wodnych. Do tego z podziałem na interesującą nas tematykę. Możemy wyruszyć w podróż szlakiem natury, historii lub kultury. Dostęp do każdej z nich jest bezpłatny, a trafiłam też na takie – które dzięki questowej ulotce pozwalają bezpłatnie wejść na teren np. skansenu.

Ważna uwaga!

Warto zasięgnąć wiedzy, czy dany quest jest aktualnie możliwy do odbycia (nie ma takich informacji na stronie). My napotkaliśmy w obu jak dotąd przypadkach przeszkody.

Figura św. Jana Nepomucena, Jordanów

Czym są QUESTY?

QUEST to edukacyjna gra terenowa, która łączy w sobie elementy zabawy i nauki, poszukiwań skarbu i radości odkrywania!

(Źródło. Quest)

Dzięki temu, że poruszamy się przy pomocy aplikacji lub ulotki (do samodzielnego wydruku lub dostępnej w wybranych punktach informacji turytycznej) możemy podróżować niemal cały rok (kilka questów jest sezonowych). Wybierając trasę otrzymujemy (w aplikacji dopiero po odnalezieniu dokładnego miejsca startowego) dostęp do rymowanki, która prowadzi nas z miejsca do miejsca, ukazuje historię i nieznane często fakty.

Przy okazji musimy odpowiadać na pytania i uzupełniać brakujące treści, w czego efekcie otrzymujemy hasło-klucz do odnalezienia skarbu.

Nasz QUEST po Jordanowie

Na pierwszą z wypraw wybrałyśmy się do Jordanowa. miejscowości położonej zaledwie kilka kilometrów od wsi, i domu dziadków, w którym spędzamy niemal każde lato. Nigdy dotąd nie zwracałam uwagi na to, co blisko – taka zasługa dzieci, że pragnę im pokazać cały świat zaczynając właśnie tu i teraz.

Spacer po rynku Jordanowskim okazał się jednak utrudniony że względu na panujący tam remont, ale się udało! W jednym z punktów musiałyśmy strzelać odpowiedzi na chybił trafił, bo tabliczka z informacjami była na terenie remontu (tu właśnie wspominana wcześniej uwaga do autorów QUESTU). Spacerując od miejsca do miejsca poznałyśmy dotychczas nieznaną historię tego miasta.

To jedna z krótszych tras idealna na początek i spacer nawet z wózkiem!

Znacie podobne aplikacje, programy, gry?


W skrócie

Dla kogo: dla każdego

Trudności: remont rynku i ograniczony dostęp do punktów orientacyjnych

Koszt: bezpłatne

Gdzie zaparkować: my wybraliśmy się w niedzielny poranek, parkingi wokół rynku były niemal puste, w weekend bezpłatne.

Zostaw komentarz

%d bloggers like this: