fbpx

Złość i agresja u dzieci

Złość i agresja u dzieci spędza Ci sen z powiek? Szukasz w Internecie gotowych rozwiązań na poskromienie małego złośnika!? Nie wiesz skąd się biorą jego trudne emocje i jak sobie z nimi poradzić?! Mam dziś coś dla Ciebie. Oto ona, książka, która pomoże rozwiać pojawiające się wątpliwości i odpędzić przekonanie, że Twoje dziecko jest złośliwe, a Ty jesteś złą matką.

cytat złość i agresja u dzieci brazelton

Złość i agresja w życiu dziecka

Jedno jest pewne. Stosunkowo łatwo (nie koniecznie efektywnie) przychodzi nam pocieszenie smutnego malucha, albo dodanie otuchy temu zawstydzonemu. Przecież jesteśmy dobrymi, wrażliwymi ludźmi. Ale gdy przychodzi stawić nam czoła dziecięcej złość i agresji – nie jest już tak kolorowo. Nagle po wrażliwym, cierpliwym rodzicu znika ślad. Złość i agresja dzieci to dla nas – rodziców nie lada wyzwanie. Zdarza się, że uruchamia najgłębiej skrywane mechanizmy radzenia sobie. W konsekwencji, bez zrozumienia istoty dziecięcej złości, prędzej czy później odpowiemy własną złością. I o dramatyczne rozwiązanie nie trudno. Na pewno nie takie, które jednej i drugiej stronie pozwoli uporać się z silnymi emocjami.

Uczucie złości towarzyszy nam od narodzin. To pewne. Przypomnij sobie swoje świeżo narodzone dziecko, gdy z krzykiem domaga się jedzenia. To właśnie pierwsze objawy złości. I tak, krok po kroku powiększa się wachlarz możliwości. O tym wszystkim piszą autorzy książki „Złość i agresja u dzieci”. Omawiają poszczególne stadia w rozwoju młodego człowieka i ich bezpośredni związek z pojawianiem się i uzewnętrznieniem złości. Dowiesz się np. dlaczego tak wiele złości pojawia się u malucha który zaczyna chodzić. Ja do tej pory pamiętam te nieprzespane noce. Albo, jaki związek ze złością ma trening czystości. Brazelton wyjaśnia również – o co walczy zbuntowany dwulatek. I jak tę wiedzę przełożyć na panowanie nad sobą, a tym samym radzeniem sobie z gniewem Twojego dziecka. Nie wiem jak Ty, ale dla mnie bunt dwulatka to jedno z najtrudniejszych wyzwań z jakimi przyszło mi się mierzyć. Jeden właśnie ucichł, a drugi się zaczyna. Więc wiem co to znaczy.

… i jak to wpływa na rodzica

Jestem psychologiem i mimo całej mojej świadomości na temat tego co dzieje się w obszarze uczuć małego człowieka – nieraz i mi brakuje cierpliwości. Czasem opadają mi ręce z bezsilności. A kolejny wybuch płaczu i krzyku sprawia, że mam ochotę zostawić wszystko i wyjechać w Bieszczady. A tak na poważnie, przestaję momentami wierzyć w swoje matczyne umiejętności. Nie mówiąc już o tych psychologicznych. Na szczęście są rozwiązania.

Co z tego wynika? Gotowe rozwiązania na złość i agresję

Jeśli jesteś rodzicem malucha, albo przedszkolaka to książka o której Ci piszę powinna idealnie wpasować się w Twoją biblioteczkę. Autorzy książki przeprowadzając krok po kroku po rozwoju dziecka wskazują jak ważne jest odkrycie przyczyn dziecięcej złości. To stanowi bazę do podejmowania dalszych działań i ewentualnych interwencji. Dzięki książce powinnaś zrozumieć, że złość i agresja twojego dziecka to zachowania ściśle powiązane z jego naturalnym rozwojem. Co nie oznacza, że należy oczekiwać w każdym przypadku, że dziecko „wyrośnie”. Znajdziesz tu również informacje o sygnałach alarmowych, które powinny zapalić ostrzegawczą lampkę i skierować do odpowiednich specjalistów.

Poradnik napisany jest w przystępny sposób, językiem przychylnym dla rodziców. Pozwala to wprowadzić jego treści do codziennego życia.

Zobacz kilka cytatów z książki, które zwróciły moją uwagę:

Po przeczytaniu książki będziesz wiedziała m.in.

  • jak nauczyć dziecko przegrywać

  • jak nauczyć dziecko przepraszać

  • jak radzić sobie w sytuacji gdy dziecko bije, kopie, gryzie

  • jakie są przyczyny napadów złości Twojego dziecka

  • jak zachować się w przypadku agresywnych zachowań

  • i kiedy szukać pomocy specjalisty

Znajdziesz tu instrukcje krok po kroku. To skuteczne interwencje do wykorzystania przy najczęściej pojawiających się trudnościach związanych ze złością i agresją. To gotowe rozwiązania, które można wydrukować, powiesić na lodówce i natychmiastowo wcielać w życie.

Książka „Złość i agresja u dzieci” to idealna pozycja dla rodziców, którzy chcą wprowadzić zmiany we własnym sposobie reagowania na dziecięcą złość. Dla tych, którzy pragną zrozumieć o co w niej chodzi, dlaczego się pojawia i jak działać. Jeśli zastanawiasz się, co zrobić, żeby mały złośnik efektywnie radził sobie z trudnymi emocjami – ten kompleksowy poradnik uratuje Ci życie. A na pewno sporo nerwów.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: